Opalování

Opalování
18. 6. 2012 | Zdraví
Každý z nás se jistě těší na léto, s nímž je spojená hlavně dovolená, relaxace, pobyt na čerstvém vzduchu, koupání a slunění. Sluníčko na obloze nám dává dobrou náladu, rozzáří den, přináší úsměvy na tváři, ale také dokáže velmi znepříjemnit krásnou dovolenou, chováme-li se nezodpovědně.

 

Při dlouhém pobytu na slunci je nutné použít prostředky pro ochranu kůže, pomádu na rty, sluneční brýle s ochranným faktorem, popř. i lehkou pokrývku hlavy a dostatečné množství tekutin. V opačném případě nám hrozí komplikace od lehčích spálenin, přes úpaly, úžehy až po poškození DNA v buněčných jádrech, což může vyvolat i rakovinu. Kožní problémy se nemusí projevit hned, mnohdy se s důsledky neopatrného opalování v mládí potýkáme až po letech. Zčervenání pokožky už nás upozorňuje, že jsme pobyt na slunci přehnali.

Na zemský povrch proniká ultrafialové záření:

UVA – způsobuje rychlou pigmentaci tím, že zbarvuje melanin (kožní pigment) do hněda -  proniká hlouběji do kůže a nejvíce škodí. Pigment melanin chrání buněčná jádra před poškozením a vychytává volné radikály, které po UV ozáření vznikají.

UVB - má menší průnik a aktivuje tvorbu melaninu, který chrání kůži při dalším ozáření, ale způsobuje zčervenání kůže a může dojít až k akutnímu či chronickému poškození kůže.

Jak se chránit před UV zářením:

1. přípravky na opalování s ochranným faktorem
2. přípravky po opalování
3. doplňky výživy


Základním vodítkem při výběru ochranného prostředku a tím i ochranného faktoru SPF je určení kožního fototypu. Výška SPF určuje, kolikrát déle můžeme být na slunci, než kdybychom žádný faktor nepoužili. Musí chránit před paprsky UVA i UVB a ochrana před UVA se musí rovnat minimálně 1/3 udávaného SPF. Voděodolné přípravky jsou vhodné při koupání, protože UV paprsky pronikají pod vodní hladinu a odrazem se jejich intenzita zvyšuje.

Po opalování je vhodné pokožku ošetřit hydratačním pleťovým mlékem, dodávajícím pokožce vlhkost a zklidnění. Vhodné jsou i gely např. s aloe vera, které působí i desinfekčně. Nevhodné jsou hutné krémy, které ucpávají póry. Na pokožku zarudlou se doporučuje použít Panthenolový sprej působící regeneračně, dobré jsou i obklady z černého či zeleného čaje. 

Z doplňků výživy doporučujeme hlavně antioxydanty, které vychytávají volné radikály, uvolňující se při slunění. Dodávají pokožce důležité živiny. Užívají se určitou dobu před opalováním i během něho, např. Betakaroten.

Rozdělení pokožky na fototypy:

Fototyp

Název

Reakce kůže

Délka slunění

I

citlivá

vždy zrudne, hnědne málo

5 - 10 minut

II

citlivá

vždy zrudne, hnědne málo

10 - 20 minut

III

normální

někdy zrudne, dobře hnědne

20 - 30 minut

IV

odolná

nezrudne téměř nikdy, snadno hnědne

až 45 min

 

Dodržujte při slunění tato pravidla:

Poznejte svůj fototyp
Neopalujte se mezi 11. - 15. hodinou
Používejte kvalitní opalovací přípravky, které nanášejte půl hodiny před sluněním a v dostatečném množství, tj. 2 mg na cm2, což v přepočtu činí 36 g na celé tělo
Opalování nepřehánějte
Nechte si vyšetřit „podezřelá“ znaménka u kožního lékaře

Rozumné opalování je tělu prospěšné, v kůži se vytváří působením sluníčka vitamín D. Nadměrné slunění škodí. Chraňte nejen sebe, ale hlavně citlivou pokožku svých dětí. Kojenci by se vůbec neměli slunit a batolata maximálmě 1 hod. denně při hraní či koupání. Chovejte se zodpovědně ke svému zdraví i zdraví svých dětí.

kolektiv lékárnic Brno