Afty - malý problém, velká bolest

Afty - malý problém, velká bolest
1. 7. 2013 | Zdraví
V poslední době se na nás pacienti často obracejí s žádostí o radu a pomoc s léčbou aftů. Nabízíme krátký článek s informacemi, co afty vlastně jsou a jak se dají léčit.


Afta je malý bělavý nebo nažloutlý vřídek, který bychom mohli označit jako celoroční potíž všech generací.
Své jméno stomatitis aphtosa si vysloužil již ve starém Řecku od Hippokrata. Snad každý z nás již aftu ve svých ústech měl a dá nám za pravdu, že bolest, kterou způsobuje, může být opravdu velmi nepříjemná.
Vyskytuje se na jazyku, patře (tyto afty jsou většinou nejbolestivější při jídle; jakýkoliv kousek se o aftu otře, působí člověku velmi silnou bolest; díky častému oděru se tyto afty také déle hojí), dásních (afty na dásních jsou také velice nepříjemné při jídle), sliznici tváří (afta na sliznici tváří je způsobena většinou mechanickým poškozením – přikousnutím při jídle, oděrem protézy nebo rovnátky)

Příznaky a příčny aftů:
Příznaky se mohou vyskytnout už před objevením aftů, je to pálení, řezání a bolest. Hlavními příčinami jsou oslabený organismus, trpící nedostatkem vitamínů a stopových prvků, stresy, mechanickým poškozením v dutině ústní, pojídáním dráždivého, kořeněného a hodně soleného jídla. Původ aftů může být i virový. Bolestivá afta může omezovat v mluvení, při jídle a pití či používání zubních náhrad a rovnátek.

Ke zmírnění bolesti a k vyléčení aftů pomáhají:
Aloclair gel - novější přípravek, obsahující mimo jiné výtažky z aloe vera. 1-2 kapky gelu překryjí bolavé místo, přilnou k povrchu afty a vytvoří ochranný film. Přináší okamžitou úlevu od bolesti a podpoří hojení. Je opravdu účinný. Podobným mechanismem účinkuje také přípravek od firmy Urgo.
Kloktadla a bylinné čaje - Aloclair ústní voda, Stopangin, Corsodyl, Parodontax, Tantum Verde, Florsalmin, Heřmánek, Šalvěj, Mateřídouška desinfikují dutinu ústní a mají hojivý a stahující účinek na zanícenou a bolavou dáseň.
Tinktury na afty - připravujeme v naší lékárně už řadu let a jsou stále oblíbené a žádané. Je to roztok smíchaný ze tří druhů lihových výtažků z bylin, které desinfikují a urychlují léčbu aftů.
Vitamíny a stopové prvky - je důležité zvýšit přísun hlavně vitamínů skupiny B a vitamín C.
Pastilky - rozpuštěné v ústech uvolňují účinnou desinfekční látku, která urychluje léčení – Septofort
Pro prevenci vzniku aftů doporučujeme zdravý životní styl těla i ducha. Snažte se vyhnout stresům, uvolnit se, relaxovat, doplnit potřebné vitamíny. Důležitá je také každodenní ústní hygiena. Přetrvávající potíže a nehojící se afty někdy doprovázené zvýšenou teplotou, je potřeba konzultovat s lékařem.

Jitka Poiselová, Lékárna Milosrdných bratří Brno